Jak mít doma ohromující zvuk k TV jako ve skutečném kině

Název

Jak mít doma ohromující zvuk k TV jako ve skutečném kině

Popis

Takhle nějak vypadá ideální zážitek z filmů a muziky: https://www.youtube.com/watch?v=onKVnUP5QsQ&t=5m30s

1) Potřebujete subwoofer minimálně 60W RMS (ideálně 100 až 200W RMS) s rozměry né menšími než 30x30x30cm (tj. objem bedny 25L nebo více). S menším subwooferem se obvykle moc parády udělat nedá.

2) Pokud je zdrojem signálu pro subwoofer Hi-Fi věž nebo cokoli s udávaným frekvenčním rozsahem 50Hz až 20kHz, budou ty požadované nízké frekvence pod 40Hz v signálu pravděpodobně chybět a bude potřeba zesílit úroveň jejich signálu externím LowPass filtrem s vysokou strmostí filtrace, voženým mezi věž a subwoofer. Funguje to velmi účinně a o tom je právě tohle album.

3) Pokud ani s filtrem nechce subwoofer zprostředkovat ohromující mohutné dunění a maximum hlasitosti má někde na vyšších tónech, lze ho přeladit níž pár jednoduchými způsoby současně.
a) Přehodit přes subáč několik naskládaných ručníků ze strany, kde je reproduktor - tím se jakoby zvýší hmotnost membrány a klesne její rezonanční frekvence - ven projdou s větší intenzitou jenom pomalejší kmity (hlubší tóny). Rychleji s tou přidanou hmotností na vysokých tónech kmitat nedokáže.
b) Zmenšit průměr bassreflexu nebo zvětšit délku (nebo udělat obojí), protože u krátké díry, co vytlačí reprák ven, to hned nasaje dírou zpátky - proto je efekt obyčejného bassreflexu pro super hluboké tóny dokonce nežádoucí. Oproti tomu prodloužený bassreflex znamená i delší sloupec vzduchu s mnohem větší setrvačností, takže když jde reprák ven, sečte se to i s tou rozjetou opožděnou setrvačnou tlakovou vlnou z trubky, která jde také setrvačností ještě ven a efekt sčítání pak funguje i pro extrémně hluboké tóny. Nejjednodušší způsob, jak to prodloužení provést a dosáhnout přeladění níž, je nacpat do bassreflexu pěnovou trubku a nebo několik menších vedle sebe - používám k tomu izolaci na topenářské trubky. Do svého subwooferu Sencor SCS WA1203 jsem nacpal trubku TUBEX PPR - pěnový polyetylen 40 x 9mm v délce 15cm. Průměr vnitřní díry bassreflexu je teď jen něco kolem 3cm a hrany na obou koncích pěnové trubky jsem ostříhl a zabrousil smirkem, aby proudící vzduch o žádné hrany nesvištěl. Celá pěnová trubka je nacpaná dovnitř, takže konec je zároveň s původním bassreflexem (nečouhá ven) a navíc je ta pěnovka v barvě subwooferu (tmavě šedá), takže i esteticky to vypadá dobře.

Subwoofer SCS WA1203 mi s tím teď v autě slyšitelně zahraje dokonce od 18Hz! Název Ultimate na něj sedí na 100%. Žádnej jinej subáč ve vytuněný káře v okolí neduní tak extrémně mohutně hluboko (pozná se to při dobře nadupaný muzice, né každá skladba obsahuje tak nízké tóny). Váš poladěný bassreflex si vyzkoušíte, když při youtube nahrávce "Subwoofer test, from 350Hz to 15Hz" párkrát střídavě zacpete a uvolníte bassreflex rukou - s uvolněním poznáte rozdíl v hlasitosti každého tónu a ladíte délku trubky tak, abyste dostali posílení na požadované spodní frekvenci a delší trubku už nedáváme, zbytečně by snižovala účinnost na vyšších tónech. Nejlépe se to ladí se zvukovým generátorem online, od 17Hz do 35Hz: http://www.szynalski.com/tone-generator

Stejně tak jsem přeladil níž i domácí subáč Sony SA-WMS5. Doprostřed obdélníkové díry stačilo nacpat dovnitř 3 menší pěnové izolační trubky vedle sebe v délce 55cm s vnitřním průměrem asi 2,4cm. Spodní frekvence už nekončí na 26Hz, ale jde až k mohutně dunivým 19Hz. Mikrofon to těžko zachytí a většina sluchátek nebo repráků u PC vám to těžko přehraje, tohle se musí pocítit na vlastní kůži. Při plné hlasitosti se teď klepou i dveře nebo skříň - přesně takhle: https://www.youtube.com/watch?v=onKVnUP5QsQ&t=5m7s Pro sledování filmů naprosto bomba! Jen hlasitost subáče malinko poklesla, protože bassreflex už nezesiluje ty snadno slyšitelné zvuky 30Hz, ale místo nich jde pořádně do hloubky. Proto jsem dokoupil ještě Yamaha YST-SW012, nacpal po chvíli zkoušení 20cm pěnovky do basreflexu a výkon těch dvou subáčů dohromady je teď tak akorát, takže na filmy tohle chce výkon 100W RMS nebo víc. Překvapivě mohutně i přes malé rozměry můžou hrát subwoofery namontované do Taped-horn nebo do Transmission-line-enclosure (uvnitř je schovaný hodně dlouhý bassreflex). A u malých přenosných repro, kde by byly rozměry a hmotnost bedny problém, používá se někdy místo trubky Passive Bass Diaphragm. Normální velký subáče bych tím ale rozhodně nenahradil. Žádnej malej repráček velikosti kolibříka nemůže vzduch v místnosti rozhýbat natolik, aby Vám zprostředkoval zážitek ze zemětřesení nebo výbuchů ve filmu. Takže pokud Vám prodloužení bassreflexu ani zvýšení hmotnosti repro-membrány moc nepomohlo, na vině mohou být dvě věci. Malé rozměry subwooferu a nebo nedostatečná úroveň signálu nízkých frekvencí, což se dá zkusit přebít tímhle LowPass filtrem, kterej na vstup aktivního subwooferu ty úplně nejhlubší tóny dostane: https://d-masek.rajce.idnes.cz/Jak_mit_doma_ohromujici_zvuk_k_TV_jako_ve_skutecnem_kine/1441088908

Období

Statistiky

  • 19 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Jak mít doma ohromující zvuk k TV jako ve skutečném kině
Komentáře Přidat